Psi a citové vydieranie

Mnoho začínajúcich chovateľov psov, nedokáže prečítať správne správanie svojho psa. Pritom práve správne pochopenie signálov, ktoré nám náš chlpáč dáva, je základom výchovy, výcviku a pokojného spolunažívania. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme konkrétne na citové vydieranie, ktoré naše psy používajú veľmi často a radi a ktoré by ste mali zatrhnúť hneď od začiatku.
 Hnedý pes na prechádzke.jpg

Neodmeňujte ho za negatívne veci

Celú problematiku citového vydierania našich psov, si vysvetlíme na príklade. Predstavte si, že sedíte na posteli, píšete na notebooku a váš pes leží niekde pri vašich nohách. Zrazu sa postaví a začne do vás šťúchať labkou. Čo urobíte? Budete ho ignorovať alebo ho začnete odtláčať preč, hovoriť mu, že to nesmie robiť a karhať ho? Drvivá väčšina majiteľov psov zvolí druhú možnosť, ktorá je však nesprávna.
 
Pes si takto vyžaduje vašu pozornosť. Pritom mu je úplne jedno, akej pozornosti sa mu dostane. To, že ho odtlačíte, ozvete sa k nemu alebo ho dokonca i potrestáte, je pre neho znamenie, že dosiahol svoje. Pes nás totiž začne otravovať preto, lebo sa nudí. Ako teda v takomto prípade postupovať? Nie je to jednoduché, pretože ak potrebujete pracovať, tak pes, ktorý vás neustále otravuje nie je nič príjemné.Čierny jazvečík s veľkými očami.jpg
 
Najlepším riešením je jednoznačne ignorácia. Ak však pes začne svoje otravné chovanie stupňovať, musíte zakročiť. Neprihovárajte sa k nemu, nedotýkajte sa ho, jednoducho s nm nenadväzujte žiadnu komunikáciu a ani očný kontakt. Vezmite ho a odneste do inej miestnosti, kde ho nechajte dostatočne dlho. Nenechajte sa obmäkčiť štekaním ani inými prejavmi vášho psa. Tento princíp uplatňujte pri akomkoľvek nežiadúcom správaní vášho miláčika. Nepochybne to nie je jednoduché, no verte, že sa oplatí vydržať. Inak budete mať doma rozmaznaného psa, ktorý vás bude otravovať od rána do večera a nenechá vás doslova žiť. No a to predsa určite nechcete.