Najlepšia metóda boja je prevencia. Na začiatok je dobré poznať svoj fototyp a podľa neho zvoliť ochranné prostriedky. V našej zemepisnej šírke poznáme štyri typy.
- 1. typ má veľmi citlivú kožu, opáli sa do červenej farby a málokedy zhnedne.
- 2. fototyp má tiež citlivú kožu, ale líši sa od ostatných tmavšou farbou vlasov
- 3. typ je najbežnejší, opaľuje sa do krásnej bronzovej, vlasy môžu byť tmavé až blond
- 4. fototyp má prirodzene tmavšiu pokožku, veľmi ľahko sa opáli. Vlasy sú tiež tmavé
Ako sa môžeme chrániť? Ako prvé vám určite napadli rôzne prípravky s SPF. Dnes už je možné kúpiť rôzne prípravky ako krémy, spreje, dokonca tuhé ako dezodorant, opaľovacie mlieka a iné. Ďalšou možnosťou ochrany je oblečenie. Pri mori sa vám zíde neoprén s ochranou proti UV žiareniu, v meste zase ľahká vzdušná šatka, ktorú si hodíte cez ramená počas najostrejšieho slnka. Pokrývka hlavy by mala byť samozrejmosťou. Nezabudnite UV ochranu použiť aj pod mejkap!
Zásady opaľovaniaPrvoradé je dodržiavať pitný režim, ideálna je čistá voda. Oči si chráňte slnečnými okuliarmi a dbajte na to, aby mali ochranný UV filter. Používajte krém s ochranným faktorom. Pri jeho výbere zohľadnite zemepisnú šírku a tiež váš fototyp (čím nižšie číslo typu tým vyšší ochranný faktor). Nezabúdajte ani na pery alebo uši, chráňte ich prípravkami na to určenými. Po opaľovaní používajte špeciálne prípravky, ktoré pokožku hydratujú a upokoja. Neodporúča sa slniť medzi jedenástou až treťou hodinou, kedy je slnko najostrejšie. A ako pri všetkom – platí opatrne a s mierou.
Prvá pomoc pri spálení
Spálená koža je začervenaná, horúca a pri spáleniach väčšieho rozsahu tiež opuchnutá a citlivá. Začnite chladením postihnutých miest. Osvedčili sa prípravky s obsahom panthenolu, ktoré predtým vložíte do chladničky. Chladia a hydratujú poškodenú kožu zároveň, čo je pri spálení veľmi žiaduce. Pľuzgiere netreba ich prepichovať. Postupom času sa vstrebú a koža sa zlúpe.