Dnes už vieme, že úsporné žiarivky alebo led svietidlá prinášajú oproti tým klasickým niekoľko výhod, avšak najpodstatnejšia je ich schopnosť pravidelne šetriť elektrickou energiou.V súčasnosti tak môže vzniknúť skôr úvaha, ktoré z týchto dvoch možností uprednostniť. Pomerne známe kompaktné žiarivky alebo technologicky nadradené „ledky“?
Odpoveď už vlastne bolo načrtnutá, svietidlá s technológiou LED ponúkajú oproti žiarivkám nadradenejšie vlastnosti prakticky v každom smere, či už vravíme o ešte vyššej úspornosti, podstatne dlhšej životnosti alebo samotnom funkčnom chode (najmä pri rozžiarení).
LED je skratkou pre Light Emitting Diode, čo v slovenčine značí Svetlo Emitujúca Dióda. Tá je používaná ako veľmi úsporný zdroj žiarenia, ktorá aj napriek pravidelnej prevádzke nepodlieha rýchlemu vypáleniu a jej životnosť sa odhaduje na cca 30 000 až 50 000 hodín žiarenia.
- Pre porovnanie, životnosť kompaktných žiariviek je maximálne 16 000 hodín.
Princíp svetlo emitujúcich diód sa však nepoužíva len v spojitosti so žiarovkami, ale rastúcej popularite sa tešia napríklad tiež LED pásiky SMD 5050, ktoré poskytujú veľmi praktické umiestnenie na ľubovoľné miesto, kde následne dokážu slúžiť ako moderné a úsporné podsvietenie.
Z hľadiska LED žiaroviek je rovnako možné reguiovať intenzitu svetla, pri rýchlom zapínaní nie sú náchylné k poškodeniu, sú odolnejšie voči pádu a následnému rozbitiu, v neposlednom rade predstavujú ekologickú alternatívu.
Aby sme mali o týchto úsporných diódach s dlhou životnosťou lepšiu predstavu spomeňme, že sme sa s nimi stretávali aj mimo dnešných svetelných produktov. Slúžili ako blikajúce kontrolky, takisto ako súčasť mestských semaforov, či dodnes prakticky podsvieťujú moderné televízie. Vravíme teda o využití, kde je požadovaný bezchybný a dlhodobý chod žiarenia alebo podsvietenia.