Oficiálne údaje ukázali, že ekonomika vzrástla o 5,8%, čo je pomalší rast ako 6,4% zaznamenaný Čínou, a klesol z 6,6% v predchádzajúcom štvrťroku.
Bol to prvý súbor čísel, pretože Narendra Modi tento mesiac zabezpečila druhé volebné víťazstvo.
Počas prvého funkčného obdobia sa India stala najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete.
Najnovšie čísla, ktoré vykazujú najpomalšie tempo rastu v 17 štvrťrokoch, však znamenajú, že miera rastu Indie za Čínou po takmer dvoch rokoch klesla.
Ekonómovia očakávali v prvom štvrťroku rast ekonomiky o 6,3%.
Čísla budú vyvíjať tlak na vládu premiéra Modiho a centrálnu banku, aby stimulovali ekonomiku prostredníctvom fiškálnych opatrení.
Na rozdiel od Číny je ekonomický rast Indie poháňaný domácou spotrebou za posledných 15 rokov a najnovšie údaje ukázali slabší dopyt spotrebiteľov.
Došlo aj k pomalšiemu rastu investícií, ktoré sa znížili na 3,6% z 10,6% v predchádzajúcom štvrťroku.
Finančný tajomník Subhash Chandra Garg povedal, že budúci štvrťrok – tri mesiace od apríla do júna – môže byť tiež „relatívne pomalší“.
Mal by však začať obrat v treťom štvrťroku, povedal.
Kríza pracovných miest
Očakáva sa, že Reserve Bank of India budúci mesiac zníži úrokové sadzby.
Údaje o nezamestnanosti, ktoré boli opakovane oneskorené, boli vydané aj v piatok a vo fiškálnom roku 2017/18 vykázali 6,1%. Je to stále viac ako na Slovensku, no menej ako v piatich krajinách Európskej únie. Pre rok 2020 sa očakávajú rovnaké údaje.
„Ukazuje sa, že kríza v oblasti pracovných miest je stále prítomná: nie je vytvorených veľa nových,“ povedal NR Bhanumurthy, profesor Národného inštitútu verejných financií a politiky v Novom Dillí.
Nie sú k dispozícii podrobné oficiálne údaje o nezamestnanosti za niekoľko rokov a hlavný štatistik Pravin Srivastava novinárom povedal, že by bolo nespravodlivé porovnávať to s minulosťou.